Zlínský krajský svaz házené

10.1.2018 otevřeno: 1902 x

Házenkářem roku 2017 je Babák, nejlepší házenkářkou uplynulého roku Luzumová

Tomáš Babák a Iveta Luzumová jsou dvojicí letošních nejlepších českých házenkářů. Rozhodli o tom svými hlasy zástupci klubů Extraligy a MOL ligy a členové reprezentační komise Českého svazu házené.

Na slavnostní galavečeři před odjezdem mužského reprezentačního týmu na mistrovství Evropy udělili zástupci Českého svazu házené ceny tradiční ankety Házenkář a Házenkářka roku. V mužské kategorii zvítězil Tomáš Babák, odchovanec jičínské házené, Talent roku 2012 a autor 123 branek v národním dresu. Střední spojka české reprezentace po odchodu z Jičína a tříletém angažmá v St. Otmar St. Gallen aktuálně působí v německém týmu druhé Bundesligy Bergischer HC. Právě v posledním ligovém utkání ve svém německém klubu Babák utrpěl zranění lokte, a tak se střelecká opora českého výběru nemůže zúčastnit letošního mistrovství Evropy.

„Je to na jednu stranu radost a pocta, na druhou stranu házená je týmový sport a v tomhle ohledu je pro mě důležitější, že se nám podařilo vybojovat postup na mistrovství Evropy z těžké skupiny. A i když pro mě tento rok skončil smolně a já sám si na EURU nezahraji, hodnotím především druhou polovinu roku 2017 a právě postup na šampionát jako úspěšné období,“ řekl po ocenění Tomáš Babák.

Na druhém místě se v anketě Házenkář roku umístil Jakub Hrstka, třetí příčka patří brankáři Martinu Galiovi.

Házenkářkou roku byla na slavnostní večeři vyhlášena Iveta Luzumová, střední spojka české reprezentace, třetí nejlepší střelkyně prosincového mistrovství světa v Německu, házenkářka měsíce listopad v anketě Evropské házenkářské federace EHF a dle ankety bundesligových trenérů a házenkářských expertů loni druhá nejlepší hráčka první německé bundesligy (první místo získala patřilo rovněž české reprezentantka Michaela Hrbková). Odchovankyně Písku odešla v roce 2012 do francouzského Mios Biganos, odkud přestoupila o rok později do bundesligového Thüriger HC, s nímž v letech 2014, 2015 a 2016 vybojovala titul německého mistra, loni skončil tým Thürigenu v nejvyšší německé soutěži na druhém místě a Luzumová patří k jeho střeleckým oporám.

„Jsem za tohle ocenění hrozně ráda. Získala jsem jej potřetí, ale mezi jednotlivými oceněními je docela velký časový rozestup. Těšíme ale hlavně to, že jsem se dala zdravotně do kupy. Po posledních letech, kdy jsem se potácela od zranění ke zranění, jsem se konečně dala dohromady a tento rok se vydařil,“ řekla Iveta Luzumová.

Druhé místo v anketě Házenkářka roku 2017 připadlo Janě Knedlíkové, která loni se svým týmem Györi Audi ETO KC vybojovala vítězství v nejprestižnější klubové soutěže Lize mistryň. Na třetím místě se umístila sedmá nejlepší střelkyně mistrovství světa 2017 Markéta Jeřábková.

 

Házenkář roku 2017 Tomáš Babák a Házenkářka roku 2017 Iveta Luzumová

 

Výsledky ankety vyhlásili zástupci Českého svazu házené na společenské večeři v brněnském hotelu Holiday Inn ve středu 10. ledna. „V minulém roce jsme slavnostní galavečer spojili s účastí českého ženského týmu na mezinárodním turnaji v Chebu, letos se společenská večeře uskutečnila při srazu mužského týmu v Brně a společně jsme tak vyprovodili družstvo na evropskou misi do Chorvatska,“ vysvětlil výběr termínu a místa manažer reprezentací Karel Nocar.

Kromě vyhlášení titulů Házenkář a Házenkářka roku 2017 byli v průběhu slavnostního večera oceněni i další členové házenkářského hnutí. Talenty roku byli vyhlášeni házenkář Vojtěch Patzel, aktuálně nejlepší střelec Dukly Praha, a Veronika Galušková, plzeňská odchovankyně, nejproduktivnější kanonýrka týmu Slavia Praha a česká reprezentantka, která se slavnostního večera nezúčastnila kvůli termínové kolizi s utkáním jejího týmu Slavie Praha s mistrovským Baníkem Most. Cenu za ni převzala sestra.

 

Talent roku Vojtěch Patzel a Dominika Galušková, která cenu převzala v zastoupení za svou sestru Veroniku.

 

Vedení Českého svazu házené ale ocenilo vedle mladých nadějí i ty, kteří jsou házené věrni již několik desetiletí, často déle než půl století. Cenu Za věrnost házené tak prezident Radek Bendl letos udělil paní Věře „Loře“ Dvořákové, mistryni světa v házené žen z roku 1957, která se stále aktivně zapojuje do dění v házenkářském hnutí, a panu Jaroslavu Provazníkovi, prvnímu vítězi Poháru mistrů evropských zemí z roku a několikanásobnému mistru Československa. „Minulý rok byl z pohledu kulatých výročí pro házenou zcela výjimečný. A je skvělé, že rok 1957, kdy se stala Dukla Praha historicky prvním vítězem Evropského poháru a ženy prvními mistryněmi světa, můžeme oslavit s oběma aktéry – paní Věrou Dvořákovou a panem Jaroslavem Provazníkem, v obou případech s těmi, které házené zasvětili svůj život až do dnešních dnů,“ těší prezidenta ČSH Radka Bendla.

 

Cenu Za věrnost házené převzali pan Jaroslav Provazník a paní Věra Dvořáková.

 

Cenu Za přínos házené pak převzal z ruky prezidenta ČSH Radka Bendla Filip Jícha. Házenkář, který letos v létě ukončil svou aktivní hráčskou kariéru, zásadní měrou přispěl k popularitě házené v České republice a jako český sportovec dosahující těch nejlepších výsledků ve světovém měřítku také reprezentoval českou házenou a Českou republiku svými výkony ve světě. „Filip zakončil svou neskutečnou hráčskou kariéru v minulém roce – a vlastně symbolicky na oslavách Hvězdy pro legendy minulý červen jako jedna z hvězd, která pro nás všechny zanechala nesmazatelnou stopu,“ dodal k ocenění nejlepšího házenkáře světa roku 2010 Bendl. Jako házenkářská Akce roku pak byla oceněna právě akce Handball Day - Hvězdy pro legendy, která se v červnu 2017 uskutečnila na pražské Štvanici a jíž se zúčastnilo v průběhu házenkářského maratonu více než 1000 házenkářů z celé České republiky a při závěrečné házenkářské exhibici se divákům představily na tři desítky nejlepších světových házenkářů a házenkářek v čele s Filipem Jíchou v souboji s hvězdami české a slovenské házené.

 

Filip Jícha převzal cenu za Přínos házené a ve svém proslovu demenoval poslední zprávy z médií o svém bezprostředním nástupu na trenérskou pozici. Jako Akce roku byla vyhlášena akce Handball Day, cenu převzal za organizační tým Karel Nocar.

 

Přehled oceněných

Talent roku: Veronika Galušková, Vojtěch Patzel
Věrnost házené: Věra Dvořáková, Jaroslav Provazník
Přínos házené: Filip Jícha
Akce roku: Handball Day – Hvězdy pro legendy
Házenkářka roku: 1. Iveta Luzumová, 2. Jana Knedlíková, 3. Markéta Jeřábková
Házenkář roku: 1. Tomáš Babák, 2. Jakub Hrstka, 3. Martin Galia